انواع دمنده و مکنده

بلوئر (دمنده و مکنده ) چیست؟

دمنده و مکنده یکی از دستگاه‌های ضروری برای هر کارگاه نجاری است. این ابزار روی سلامت و طول عمر دیگر ابزارآلات و ماشین آلات نجاری تاثیر مستقیم دارد. دستگاه دمنده و مکنده به مرور زمان به نام انگلیسی آن یعنی بلوور یا بلوئر شناخته شده و در بازار با همه‌ی این اسم‌ها آن را می‌شناسند. در این مقاله سعی می کنیم درباره‌ی این ابزار بیشتر توضیح دهیم تا در صورتی که قصد خرید را دارید اطلاعات کافی برای انتخاب گزینه‌ای بهتر داشته باشید.

کاربرد دمنده ها و مکنده ها

این ابزار همان‌گونه که از اسم آن پیداست ابزاری است برای دمیدن مقدار مشخصی از هوا  با فشار زیاد که معمولاً برای پاک کردن گرد و غبار یا مکش اضافات حاصل از کار انجام شده توسط دستگاه به کار برده می‌شود.

دمنده و مکنده که به آن بلوور هم می‌گویند؛ هوای ایجاد شده توسط موتور را از مخزن خود با فشار زیاد توسط نازلی به بیرون انتقال می‌دهد یا توسط فشار منفی، مکش پر قدرتی ایجاد می‌کند که پسماند را با آن جمع‌آوری می‌کند.

از این دستگاه در نجاری برای جمع‌آوری گرد و غبار حاصل از برش استفاده می‌شود. از این دستگاه در صنایع دیگر از جمله فلزات، سنگ و حتی صنایع سنگین استفاده می‌شود البته از بلوئر برای استفاده‌های روزمره‌ مانند پاک کردن انواع سیستم‌های الکتریکی مانند کیس‌های کامپیوتر و سرورها، زدودن گرد و غبار موتور و قطعات خودرو و حتی حیاط و گاراژ منازل استفاده می‌کنند.

البته نوع استفاده از این ابزار در صنایع مختلف متفاوت است و باید گفت که بلوئر بیشتر در صنایع بزرگ مانند صنعت سیمان، تصفیه‌ی آب و فاضلاب، غذا و دارو، محیط زیست، معادن و صنایع دیگر کاربرد دارد.

انواع بلوئر (دمنده و مکنده ها)

بلوئر انواع مختلفی داشته که با توجه به نیازهای مختلف تولید و ساخته شده‌اند. بلوورها می‌توانند شارژی، برقی، فقط دمنده یا فقط مکنده باشند. در نوعی دیگر از تقسیم بندی بلوئرهای صنعتی به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند.

1-روتس (Roots lab blower)

2-اسکرو ( screw blower)

3-ساید چنل (side channel blower)

4-فن (fan blower)

انواع مکنده

مکنده‌ها در اندازه، قدرت موتور و میزان مکش متفاوت موجود هستند؛ هم‌چنین در انواع مرکزی، صنعتی و سالنی در بازار به صورت دوقلو یا تک‌ به فروش می‌رسند که هر کدام با توجه به حجم کار و فضای کارگاه انتخاب و خریداری می‌شوند. مکنده‌ها دارای اقلامی چون کیسه‌ی مخصوص و خرطومی برای مکش هستند.

در بیشتر کارگاه‌های بزرگ چوب از مکنده سالنی استفاده می‌شود. قدرت موتور این مکنده‌ها بسیار بالا بوده؛ به همین علت صدای زیادی تولید می‌کند که باید از سیستم آکوستیک برای آن استفاده کرد.

مکنده‌های صنعتی مرکزی بیشتر در کارخانه‌ها و کارگاه‌های بزرگ چوب، فلزات و .. استفاده می‌شوند. مکنده‌های مرکزی قدرت بسیار بالایی برای مکش داشته و گرد و غبار یا تراشه‌های حاصله‌ را از طریق لوله کشی‌های ثابت جا به جا می‌کند.

کاربرد مکنده در صنایع

از اتفاقاتی که هنگام کار با ماشین‌آلات صنایع چوب می‌افتد، پخش شدن ذرات چوب هنگام برش‌کاری و سایش است، که به مرور زمان هم برای دستگاه، هم کاربر و همچنین قطعه کار ضرر دارد. از دیگر مضرات آن انباشته شدن خرده‌ و تراشه‌های چوب حاصل از برش روی قطعه کار مورد نظر و تیغ اره است که در این صورت در طول زمان تیغ اره کند شده، دقت عمل آن پایین آمده و از طول عمر آن کاسته خواهد شد. به همین منظور می‌توان گفت استفاده از این دستگاه برای اکثر این ماشین آلات از جمله انواع تراش و برش ضروری است.

در انتخاب مکنده‌ باید به حجم و میزان مکندگی، قدرت موتور، حجم کیسه، حجم لوله‌ی خروجی و سرعت مکش توجه کرد.

دمنده و مکنده‌های برقی و شارژی

این دستگاه بیشتر برای پاک کردن گرد و غبارهای ناشی از کارهای کوچک‌ (نجاری قطعات کوچک‌، پاک کردن موتور و قطعات خودرو، پاک کردن قطعات الکتریکی در حوزه‌ی IT و …) استفاده می‌شود که در سایز، دور موتور و میزان مکش تفاوت دارند. این دستگاه‌ با آپشن‌های مختلفی از جمله کلید تنظیم سرعت، کلید الکتریکی و کلیدی برای قفل ایمنی در بازار موجود است که با توجه به نوع کاری که می‌خواهید انجام دهید می‌توانید نوع مناسب را انتخاب کنید.