اره زنجیری برقی یا بنزینی

اره زنجیری برقی یا بنزینی

اره موتوری

اره موتوری یا اره زنجیری که به اره برقی نیز معروف است از جمله اره‌هایی است که بیشتر برای قطع و هرس درختان استفاده می‌شود. این اره از تیغه‌ای به شکل ساطور و صفحه‌ای فلزی تشکیل شده که دور تا دور تیغه را زنجیری دندانه‌دار که مانند تیغ اره عمل می‌کند، پوشانده است. این زنجیر که از نظر ظاهری شبیه به زنجیر دوچرخه است با نیروی هیدرولیکی یا برقی با سرعت به دور تیغه چرخیده و با دندانه‌های تیزی که در فواصل معین روی زنجیر تعبیه شده عملیات برش را انجام می‌دهد.

 

انواع اره موتوری

اره زنجیری یا اره موتوری در مدل‌های مختلف و در سه نوع بنزینی، برقی و شارژی (بی‌سیم) در بازار موجود است که در ادامه به معرفی هریک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

نیروی اره زنجیری بنزینی که به اره احتراقی نیز معروف است توسط سوخت بنزین تأمین می‌شود. این اره به گونه‌ای طراحی شده که برای افراد مبتدی و حرفه‌ای کاربرد دارد. اره زنجیری بنزینی از موتوری تک سیلندره و دو زمانه تشکیل شده که بنزین و روغن دو عامل اصلی نیروی محرکه‌ی آن است.

مدل‌های بنزینی اره زنجیری از قدرت بیشتری در مقایسه با انواع دیگر آن‌ برخوردار است. به همین نسبت با توجه به قدرت بیشتری که موتور این اره دارد ابزاری سنگین‌تر به حساب می‌آید. همچنین در مقایسه با سرعت بالای موتور، لرزش و صدای بیشتری نیز ایجاد می‌کند. از اره بنزینی بیشتر به عنوان یک ابزار حرفه‌ای و در مکان‌هایی با مساحت‌های بالا مانند جنگل‌ها که امکان دسترسی به منبع برق وجود ندارد، استفاده می‌شود.

اره زنجیری برقی

 

نیروی محرکه‌ این اره همان‌گونه که از اسم آن مشخص است توسط برق تأمین می‌شود. در نتیجه موتور کوچک و ارزان‌تری دارد و نیازی به باک بنزین در طراحی آن نبوده است؛ بنابراین ابزاری سبک‌تر به نسبت بنزینی آن است. این اره بیشتر مناسب افرادی است که مبتدی بوده یا کارهای کوچک خانگی با آن دارند. از محدودیت‌های این اره سیم برقی است که قابلیت جابجایی آن را کمی مشکل می‌کند. قدرت اره زنجیری برقی را معمولاً با توان آن می‌سنجند. این اره لرزش و صدای کم‌تری داشته و با توجه به عملکرد آن مانند اره‌ بنزینی دود نمی‌کند.

اره زنجیری شارژی

 

این اره در بین تمام اره‌های زنجیری قیمت بالاتری داشته و نیروی محرکه‌ی آن با استفاده از باتری‌ شارژی تآمین می‌شود. این باتری‌ وزن زیادی دارند در نتیجه ابزاری به نسبت سنگین محسوب می‌شود. از مزیت‌های این دستگاه قابل حمل بودن آن است که در مقایسه با اره بنزینی وزن کم‌تری دارد اما استفاده از آن نیز محدود به مدت زمان شارژ باتری است. این اره با توجه به قیمت بالا، قدرت بسیار پایینی داشته و بیشتر برای برش درخت‌های کوچک یا هرس آن‌ها استفاده می‌شود.

اره سرشاخه زن

 

سرشاخه زن از یک اره‌ی زنجیری کوچک تشکیل شده که به دسته‌ای بلند که گاهی ثابت و گاهی تلسکوپی است، متصل می‌شود. اره سرشاخه زن می‌تواند شارژی، بنزینی یا برقی باشد. دسته‌ی این اره به شما کمک می‌کند تا دسترسی بیشتری به شاخه‌های بلندتر و دور از دسترس داشته باشید.

اره زنجیری دستی

اره زنجیری دستی فاقد موتوری برای برش است؛ در نتیجه توسط دست و نیروی انسانی کار می‌کند. مکانیزم این اره مانند اره زنجیری عمل می‌کند با این تفاوت که نیرو برای برش توسط دست انسان انجام می‌شود. امروزه از این اره‌ها کم‌تر در جایی استفاده می‌شود.

مزایا و معایب اره موتوری

اره زنجیری با قابلیت بالاتر از 10 برابر یک اره دستی زمان و نیروی کم‌تری از شما خواهد گرفت؛ زیرا نیروی محرکه‌ی یک اره دستی توسط نیروی انسانی است اما در اره موتوری این امر با استفاده از موتور موجود روی اره اتفاق می‌افتد. این امر باعث شده در طول زمان با توجه به سرعت بالا و کارآیی بهتر، استفاده از اره‌های دستی در اموری مانند قطع و هرس درختان، امور پزشکی، برش بتون، آسفالت، یخ و موارد دیگر منسوخ شود.

اما در کنار مزایای این اره باید گفت که اره زنجیری از جمله خطرناک‌ترین اره‌ها در دنیا قلمداد شده که سالانه باعث حوادث ناگوار زیادی می‌شود. به غیر از رعایت نکات ایمنی به هنگام استفاده از این ابزار، تعمیرات منظم، تمیز نگهداشتن و خارج کردن خرده‌های چوب و گرد و غبار از مهم‌ترین نکاتی است که با رعایت آن از آسیب زدن به دستگاه و کاربر جلوگیری می‌شود.

کاربرد اره موتوری یا اره زنجیری

 

از اره زنجیری به غیر از هرس و قطع درختان استفاده‌های زیادی در دیگر صنایع می‌شود که از جمله‌ی آن می‌توان به صنعت پزشکی و جراحی، ساختمان‌سازی (برای بریدن بتن و …)، شهرسازی(بریدن آسفالت و …)، آتش نشانی و … اشاره کرد.

نکاتی برای خرید اره زنجیری مناسب

 

طول تیغه مهم‌ترین فاکتور در خرید اره زنجیری است. اره برای استفاده‌ی معمولی طول تیغه‌ای از 15 تا 50 سانتی‌متر احتیاج داشته و برای کارهای حرفه‌ای‌تر یا برش قطعات بسیار ضخیم طول تیغه‌هایی بیش از 50 سانتی‌متر مناسب است.

داشتن لرزش‌گیر در بعضی دستگاه‌ها باعث کاهش لرزش در نتیجه خستگی کمتر کاربر به هنگام کار می‌شود. ترمزهای اضطراری که روی بعضی دیگر از دستگاه‌ها تعبیه شده ایمنی آن را بالا می‌برد تا در صورت خارج شدن دستگاه از کنترل به صورت اضطراری عمل کند. در ابزارهای جدید میله‌ی لگدگیری طراحی شده تا از عقب زدن یا به بالا پرت شدن یا گیر کردن دستگاه در قطعه کار جلوگیری کند. همچنین داشتن روغن‌کار اتوماتیک و قابلیت تنظیم طول زنجیر برای سرعت بخشیدن به کار بسیار ضروری است.

از دیگر نکات مهم به هنگام خرید با توجه به توضیحات فوق وزن دستگاه، قابلیت جابجایی ابزار، توان بدنی فرد و موارد استفاده از ابزار است که به شما کمک می‌کند تا دستگاهی متناسب با نیاز خود خریداری کنید.

 

 

 

منبع: سار و کار