معایب استفاده از MDF برای ساخت سازه های چوبی

معایب استفاده از MDF برای ساخت سازه های چوبی

ام دی اف (MDF) یکی از انواع ورق‌های چوبی است که در سال‌های اخیر موردتوجه بسیاری از نجارهای قرار گرفت و سهم زیادی از بازار صنعت چوب ایران را به خود اختصاص داده است. شرکت‌های بسیار زیادی از ورق ام دی اف برای ساخت لوازم چوبی، سرویس‌های چوبی، کابینت و … استفاده می‌کنند.

MDF از ترکیب خرده‌های چوب (پودر چوب) و رزین (چسب) تولید می‌شود. MDF یا Medium Density Fiberboard d یک ورق مهندسی شده است که به زبان ساده تحت گرما و پرس از ترکیب چیپس چوب و چسب اوره فرمالدئید ساخته می‌شود. ورق ام دی اف در بازار به‌صورت دو رو خام، یک رو خام (یک رو لمینیت) و دو رو لمینیت (روکش لمینیت) و … به فروش می‌رسند.

 وقتی MDF را برش می‌دهید، ذرات گرد و غبار به همراه چسب اوره فرمالدئید در هوا پخش می‌شود. همین خصوصیت ورق ام دی اف به خطرات استفاده از این ورق افزوده است. به عبارتی یک نجار باید در کنار استنشاق گرد و خاک ناشی از برش، ماده‌ای خطرناک و سمی و سرطان‌زا به نام فرمالدئید را هم وارد بدن خود می‌کند.

 

آیا فقط ام دی اف خطر دارد؟

البته این موضوع را نباید فراموش کرد که گرد و خاک تمامی ورق‌های چوب و حتی چوب طبیعی برای سلامت نجار خطر دارد و نباید استفاده از تجهیزات استاندارد مکنده گرد و غبار غافل شد. اگر فرمالدئید موجود درام دی اف سرطان‌زا هست، خاک اره بدون فرمالدئید هم سرطان‌زا هست! نباید به خاطر اینکه در کارگاه خود از ام دی اف استفاده نمی‌کنید، از تجهیزاتی مانند مکنده هوا و تهویه هوا و … غافل شوید.

برای ساخت ورق ام دی اف به نسبت سایر ورق‌های چوبی موجود در بازار مانند پلای وود، OSB، فینگر جوینت و … از چسب بیشتر استفاده می‌شود. به‌عنوان مثال در ورق‌های OSB از رزین فنل فرمالدئید استفاده می‌شود که درصد کمتری از فرمالدئید را در خود دارد

اثرات گرد و غبار ناشی از چوب بر سلامت انسان چیست؟

گرد و غبار چوب و به‌خصوص از چوب سخت باعث ایجاد سرطان بینی و سینوس در کارگران شاغل در صنعت چوب می‌شود. برخی از گونه‌هایی از درخت که به‌عنوان عامل سرطان شناخته می‌شوند، شامل چوب بلوط، ماهون، راش، گردو، توس، نارون و … هستند. همانند فرمالدئید، این سرطان‌ها سال‌ها طول می‌کشد تا پیشرفت کنند و به‌طور کلی نیاز به قرار گرفتن در معرض قابل توجه و مداوم برای مدت طولانی دارند.

 

سؤال اینجاست که آیا ام دی اف برای ساخت سازه‌های چوبی مناسب هست یا نه؟

پاسخ کوتاه این جواب خیر هست. بسیاری از ما در مورد معایب استفاده از ام دی اف آگاهی داریم و همه اهالی فن صنعت چوب می‌دانیم که این ورق‌هایی ازاین‌دست چقدر به ما و محیط‌زیست ما آسیب می‌رسانند؛ اما باز هم بی محابا از این ورق‌های سمی استفاده می‌کنیم!

اگر کمی بلندتر به این موضوع فکر کنیم، شاید بتوانیم دلایلی پیدا کنیم که استفاده از ام دی اف را توجیه کند. در ابتدا به موضوع مزایا ورق ام دی اف می‌پردازیم تا بدانیم به مزایا استفاده از این ورق آگاه هستیم و در مرحله بعد به موضوع معایب ورق‌های MDF و راهکارها می‌پردازیم؟

مزایای استفاده از ورق ام دی اف چیست؟

در این بخش به‌صورت تیتر وار به معرفی مزایا ورق MDF می‌پردازیم.

 * به خاطر استفاده از مواد شیمیایی برای ساخت این ورق، حشرات تمایلی برای نفوذ در داخل آن را ندارند

* ام دی اف در برابر سرما و گرما واکنش چندانی نشان نمی‌دهد؛ اما در برابر رطوبت و آب مقاومت چندانی ندارد.

* هزینه تولید ورق‌های ام دی اف به مراتب پایین‌تر از هزینه تولید ورق چوبی هست و از چوب‌های پرتی استفاده می‌شود.

* و موارد دیگری که احتمالاً به آن آگاه هستید…

مضرات استفاده از ورق ام دی اف چیست؟

 مهم‌ترین نگرانی استفاده از ورق ام دی اف قرار گرفتن در معرض گاز ناشی از وجود فرمالدئید در چسب است. UF چسبی هست که از ترکیب اوره و فرمالدئید ساخته می‌شود. در پروسه ساخت ورق هرچه فرمالدئید بیشتری اضافه شود، ورق سخت‌تر می‌شود همچنین هرچه فرمالدئید بیشتر باشد، گاز بیشتری از ورق ساطع می‌شود. یک ورق MDF ممکن است ماه‌ها و سال‌های زیادی این گاز را از خود خارج و محیط اطراف خود را آلوده کند.

به همین دلیل سازمان‌های نظارتی از شرکت‌های تولیدکننده می‌خواهند که:

* از چسب‌های جایگزین مانند ملامین فرمالدئید یا فنل فرمالدئید استفاده کنند که فرمالدئید کمتری ساطع می‌کنند.

* فرمالدئید کمتری به رزین اضافه کنند.

* از چسب‌های بدون فرمالدئید، مانند سویا، پلی وینیل استات یا متیلن دییزوسیانات استفاده کنند

اثر فرمالدئید بر روی سلامتی چیست؟

رزین‌های فرمالدئید از واکنش فرمالدئید با فنل، اوره و ملامین تولید می‌شود و به‌عنوان رزین‌های چسبناک در تولید تخته‌های سه لایی، اسفنج‌های قالب‌گیری شده، تولید اسفنج‌های عایق، الکل‌های چندعاملی مثل پنتا تری اول که در صنعت رنگ سازی و تولید مواد منفجره استفاده می‌شود، کاربرد دارد. از دیگر مشتقات فرمالدئید می‌توان به دی فنیل متان اشاره کرد که در ساخت ترکیبات مهمی مثل پلی اور‌تان که در تهیه رنگ و فوم (اسفنج) به کار می‌رود. استفاده از رزین‌های فرمالدئید در ساخت تخته سه لایی، اسفنج‌های افشانه‌ای و فوم باعث می‌شود این مواد بر اثر گذشت زمان به‌تدریج تولید فرمالدئید نموده که این گاز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین آلاینده‌های هوا است.

استنشاق طولانی مدت گاز فرمالدئید می‌تواند منجر به سرطان از جمله سرطان بینی و سینوس و سرطان خون شود. این سرطان‌ها چندین سال (معمولاً ۱۰-۱۵ سال) یا ده‌ها سال طول می‌کشد تا توسعه یابد. قرار گرفتن در معرض تکرار با فرمالدئید ممکن است باعث برونشیت یا حساسیت پوستی و آسم مانند شود. بعضی از افراد نسبت به فرمالدئید بسیار حساس هستند، در حالی که برخی دیگر هیچ واکنشی نسبت به سطح یکسان در معرض آن ندارند. شواهد محدودی وجود دارد مبنی بر اینکه فرمالدئید ممکن است به جنین در حال رشد آسیب برساند و روی باروری زنان تأثیر بگذارد.

این تحقیقات همچنین نشان داد که فرمالدئید باعث افزایش میزان سقط جنین مکرر شده و کیفیت اسپرم را کاهش می‌دهد. دولت آمریکا در سال‌های گذشته فرمالدئید را در فهرست مواد سرطان‌زا قرار داد و خواستار احتیاط در استفاده یا قرار گرفتن در معرض آن شد.

در هنگام استفاده از ورق ام دی اف چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

مکنده را فراموش نکنید

نکته اولی که در هنگام استفاده از ام دی اف باید رعایت کنید، رعایت نکات ایمنی در زمان برش است. حتماً و حتماً و حتماً از مکنده گرد و غبار برای مکش گرد و خاک ناشی از برش استفاده کنید. به‌هیچ‌عنوان اجازه ندهید خاک ام دی اف در هوا پخش شود.

دلیلی متفاوت برای استفاده از عینک

حتماً از عینک مناسب برای پوشش چشمانتان استفاده کنید. مهم‌ترین دلیل استفاده از عینک در این مورد، جلوگیری از ورود خاک به چشمان شما است. در بسیاری از موارد این خاک موجب عفونی شدن چشمانتان می‌شود. اگر صبح از خواب بیدار شدید و مقدار زیادی عفونت از چشمانتان خارج شده، نشان دهنده این هست که از چشمان خود خوب مراقبت نکردید.

خاک ام دی اف حتی روی پوست پلک شما هم می‌نشیند و موجب عفونی شدن پوست می‌شود.

بدون ماسک تنفسی هم می‌شود؟

به‌هیچ‌عنوان بدون ماسک تنفسی اقدام به برش ورق ام دی اف نکنید. مهم‌ترین تأثیری منفی چسب فرمالدئید، بر روی سیستم تنفسی انسان است. به ماسک‌های معمولی موجود در بازار هم اعتماد نکنید، پا را از ماسک‌های پارچه‌ای و کربنی فراتر گذارید و از ماسک فیلتر دار صنعتی و حرفه‌ای استفاده کنید.