فرز انگشتی یا فرز مینیاتوری

کاربرد فرز انگشتی یا فرز مینیاتوری

 فرز انگشتی یا فرز مینیاتوری نوعی ابزار برقی است که برای منبت کاری، ظریف کاری های نجاری، قالب سازی ها و… کاربرد دارد.فرز مینیاتوری از یک موتور کوچک و چند چرخ دنده درون خود بهره می برد تا شفت اصلی دستگاه را بچرخاند. در انتخاب این نوع ابزار همیشه به سرعت دستگاه توجه کنید. سرعت فرزانگشتی با دور در دقیقه مشخص میشود. فرز انگشتی ممکن است سرعتی حدود ۳۵۰۰۰ دور در دقیقه داشته باشد. علاوه بر سرعت، قدرت دستگاه و سایز کولت فرز انگشتی را هم در نظر داشته باشید.

 فرز انگشتی یا فرز مینیاتوری

۱-اگر با فولاد و آهن سر و کار دارید، قطعا به فرز انگشتی یا فرز مینیاتوری نیاز خواهید داشت. فرایند اکسید شدن فلز چندان پیچیده نیست؛ اگر فلزات در معرض هوا قرار بگیرند زنگ می زنند. از فرز انگشتی می توان برای از بین بردن زنگار فلز استفاده کرد.

۲- برای تعمیرات اساسی بدنه خودرو لازم است رنگ را بردارید و به فلز برسید، فرز انگشتی می تواند رنگ را به خوبی از سطوح کوچک بردارد؛ کاری که احتمالا دستگاه ساب و… از عهده ش بر نمی آید.

۳-وقتی با فلز اشیا هنری خلق می کنید، محصول نهایی باید تا حد ممکن حرفه ای به نظر برسد.  فرزمینیاتوری ابزار مناسبی برای پولیش فلز است. فقط کافیست فرز را به نرمی روی سطح کار حرکت دهید تا کل کار هم سطح شود.

۴-کسانی که با چوب کار می کنند، نجارهای ماهر، منبت کاران و معرق کاران به خوبی از قدرت فرزانگشتی آگاه هستند. با کمک فرزانگشتی و اکسید بور می توان تندیس های بسیار زیبا و آثار هنرمندانه بیشماری روی چوب آفرید.

۵- از فرز انگشتی می توان در صنایع  دیگر نیز بهر برد، می توان از آن برای صاف کردن سطوح چوبی یا پلاستیکی استفاده کرد.فرز مینیاتوری همچنین در مبلمان سازی، تراش مجسمه های یخی، تمیز کاری سوپاپ خودرو، بزرگ کردن سوراخ قفل ها، برش صفحات طلا و نفره، بور کاری مواد، تیز کردن اره و تبر و چاقو و سایر ابزارها و تمیز کردن اشیا مختلف کاربرد دارد.

[irp posts=”16473″ name=”روش کار با اور فرز مشتی”]

نکته مهم:

فرز انگشتی یا مینیاتوری دو مدل گلو بلند و گلو کوتاه دارد که هر یک کاربرد خاص خود را دارند. فرز گلو بلند برای مکان هایی که دسترسی سخت دارند مناسب است. البته فرزهای مینیاتوری هم ساخته شده اند که برای کارهای ظریف کاری بسیار مناسب هستند. در مدل های مینیاتوری پایه ای طراحی شده که به کمک آن می توان دستگاه را روی میز ثابت قرار داد و با دقت بیشتر به ظریف کاری ها پرداخت.