راهنمای خرید آچار بکس

راهنمای خرید آچار بکس

راهنمای خرید آچار بکس را در این مقاله بررسی میکنیم باز کردن پیچ زنگ زده، باز کردن و بستن پیچ‌ها در فضای تنگ یا زاویه‌ای نامناسب، شکستن ابزار و … همه از مشکلاتی است که همه ما مخصوصا افراد حرفه‌ای مانند تعمیرکاران و تمام کسانی ‌که هر روز با پیچ و مهره سروکار دارند به نوعی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که نیرو یا زمان کافی برای باز کردن پیچ نداریم.

 

تمام موارد بالا ضرورت استفاده از آچار بکس را مشخص می‌کند. آچار بکس توان بیشتری در مقایسه با دست انسان داشته و می تواند تعداد پیچ بیشتری را در زمانی بسیار کوتاه باز کند یا ببند؛ به‌خصوص پیچ‌هایی که دسترسی به آن‌ها سخت‌تر است. آچار بکس انواع مختلفی داشته که برای کارهای متفاوتی ساخته شده‌اند اما مکانیزم همه‌ی آن‌ها ثابت بوده و با نیرویی انفجاری یا ضربه‌ای که به وسیله‌ی باد، برق یا باتری تأمین می‌شود، گشتاور یا نیروی گردشی لازم برای کار را فراهم می‌کنند. با ما همراه باید تا در ادامه با انواع بکس، نحوه کار با آن، بهترین برندهای بکس و نکاتی که باید برای خرید آچار بکس بدانیم، آشنا شوید.

کاربرد آچار بکس

اولین تصویری که با شنیدن نام بکس در ذهن نقش می‌بندد، کاربرد آن برای تعویض لاستیک اتومبیل در مسابقه فرمول یک است. همان‌طور که می‌دانید در این مسابقه سرعت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و استفاده از بکس در این مسابقه نشان دهنده سرعت و اهمیت بسیار بالای آن است. بکس بادی و برقی یکی از ابزارآلات مهم خط مونتاژ است که در افزایش سرعت تولید و میزان بهره‌‌وری تاثیر چشم‌گیری دارد.

 

انواع آچار بکس

آچار بکس بر اساس منبعی که نیروی گشتاور لازم را فراهم می‌کند به چهاردسته برقی، شارژی ، بادی و دستی تقسیم می‌شود که هریک از انواع این آچار مزایا و کاربردهای خاص خود را دارند. “کدام نوع آچار بکس مناسب است؟” این سوالی است که در مواجهه با انواع ابزارآلات مختلف پیش می‌آید؛ با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی ویژگی هریک از انواع آچار بکس بپردازیم تا بتوانید آچار مناسب برای کار خود را به‌راحتی انتخاب و خریداری کنید.

بکس برقی

آچار بکس برقی نیروی گشتاور لازم را از منبع برق تهیه می‌کند. این آچار بسیار قدرتمند و سریع بوده و وزن و ابعاد آن در مقایسه با بکس بادی کمتر است. قیمت این آچار در مقایسه با بکس شارژی و بادی ارزان‌تر بوده و برای مصارف خانگی و کارگاه‌های کوچک بسیار ایده آل است.

بکس شارژی

در سال‌های اخیر نوع جدیدی از آچار بکس با نام بکس شارژی وارد بازار شده که به نیروی برق یا باد نیاز نداشته و از طریق باتری انرژی لازم برای باز کردن یا بستن پیچ را تهیه می‌کند. بکس شارژی بدون نیاز به تجهیزات جانبی و کمپرسور هوا قدرتی معادل بکس بادی تولید کرده و به راحتی قابل جابجایی و استفاده در فضاهای مختلف است. وزن و قیمت آچار بکس شارژی در مقایسه با انواع دیگر بسیار بیشتر است و به نوعی از معایب آن به‌شمار می‌آیند.

بکس بادی:

بکس بادی که شاید آن را با نام آچار پنوماتیک یا آچار بادی بشناسید، قدرت و سرعت بسیار بالایی دارد که آن را برای استفاده افراد حرفه‌ای ایده آل می‌کند. بکس بادی برای کار به هوای فشرده نیاز دارد و به دلیل اتصال به کمپرسور هوا امکان جابه‌جایی چندانی ندارد و برای مصارف خانگی مناسب نیست. بکس بادی از نظر شکل ظاهری به چهار شکل تفنگی، سرکج، مستقیم و صلیبی تقسیم می‌شود.

آچار بکس دستی

آچار بکس دستی نوعی آچار تک دسته است؛ و تعدادی سری. آچار این سری‌ها یکسویشان یک سوراخ چهارگوش دارد و در سوی دیگر هر کدام نر یا مادگی انواع اشکال پیچ و مهره‌ها را در سایزهای گوناگون دارد. آچار جغجغه یا باقی دسته‌های آچار بوکس یک زبانه مکعب مستطیل به اندازه سوراخ چهارگوش روی سری‌ها دارد و قابلیت نصب روی انواع سری‌ها را دارد. به علت شکل استوانه‌ای این سری‌های آچار این‌گونه آچار برای پیچ‌هایی که ته لوله یا جایی که جای چرخش دسته آچارهای معمولی نیست ایدئال و تقریباً تنها راه حل است.

آیتم های مد نظر در خرید آچار بکس

  • اندازه: اگرچه آچار بکس کوچک‌تر مناسب‌تر است اما اندازه آچار بکس با نیروی گشتاور رابطه مستقیم دارد یعنی هرچه اندازه آن کوچکتر باشد نیروی گشتاور آن هم کمتر است و بالعکس.
  • گشتاور: گشتاور نیروی لازم برای باز کردن یا بستن پیچ بوده که برای انجام کارهای مختلف، نیروی گشتاوری متفاوت نیاز است. پیشنهاد می‌شود آچار بکس با گشتاور 1500in-lbs تهیه کنید.
  • سرعت بستن پیچ: تعداد پیچ‌هایی که آچار بکس در هر دقیقه می‌بندد یا باز می‌کند سرعت بستن پیچ است. هرچه سرعت بالاتر باشد، آچار بکس تعداد پیچ بیشتری در هر دقیقه می‌بندد.
  • اندازه درایو: اندازه رایج درایو آچار بکس 1/2 و 3/8 است. اندازه 1/2 پرکاربردتر بوده و نیروی گشتاور بیشتری نسبت به 3/8 دارد.
  • طراحی: طراحی و ارگونومی آچار بکس از مواردی است که اهمیت خود را هنگام انجام پروژه‌های طولانی نشان می‌دهد. طراحی آچار بکس باید به‌گونه‌ای باشد که کاربر بتواند زمانی طولانی با آن کار کند و خسته نشود.
  • وزن: اگر از آچار بکس برای کارهای کوچک و کوتاه مدت استفاده می‎‌کنید، وزن آن زیاد موثر نیست اما اگر از آن در کارهای طولانی استفاده می‌کنید باید به وزن آن توجه کنید. وزن زیاد آچار بکس در پروژه‌های سنگین باعث خستگی کاربر می‌شود.

بهترین برندهای آچار بکس

برندهای زیادی امروزه در زمینه‌ی تولید آچار بکس فعال هستند که این موضوع باعث رقابت شدید بین آن‌ها و در نتیجه سخت‌تر شدن انتخاب برای کاربر شده است. دیوالت، بوش. هیتاچی ، اینگرسول رند، کرفتس من، میلواکی، ماکیتا و اینکو همگی از برندهای معروف در زمینه تولد ابزارآلات و آچار بکس هستند.