دیمر چیست?

دیمر چیست ؟

دیمر وسیله‌ای ‌برای کنترل ولتاژ وسایل الکتریکی بوده که توانایی تغییر از کم‌ترین ولتاژ تا ولتاژ منبع تغذیه را دارد. دیمر در مدار به‌صورت سری قرار گرفته و ولتاژ را کنترل می‌کند. دیمر کاربرد مختلفی دارد برای مثال از آن برای کنترل میزان روشنایی، کنترل سرعت چرخش موتورهای الکتریکی و … استفاده می‌شود. علاوه‌بر این دیمر امکان تثبیت ولتاژ یا سرعت دستگاه را برای کاربر فراهم کرده که برای مواقعی که نیاز به ولتاژی ثابت برای کنترل دور موتور الکتریکی نیاز دارید بسیار کاربرد دارد.

دیمردار یعنی چه :

دیمر وسیله ای پرکاربرد در صنعت می باشد که موارد مصرف متنوعی دارد .

از این وسیله برای تغییر میزان نور دهی لامپهای رشته ای ، کنترل سرعت چرخش موتورهای الکتریکی و … استفاده می شود .

اما اساس کار دیمر بر پایه تغییر میزان ولتاژ خروجی می باشد .

دیمر دارای سه پایه می باشد که دو پایه برای انتقال برق و یک پایه جهت کنترل می باشد .

دو پایه انتقال برق به صورت سری در مدار وسیله برقی و سر راه سیم فاز قرار می گیرد.

به یک پایه آن ولتاژ ورودی و به پایه دیگر آن سیم ولتاژ خروجی متصل می گردد و برق با ولتاژ تغییر یافته از این پایه به سمت مصرف کننده می رود.

 

کنترل سرعت با دیمر :

راز تغییر ولتاژ و تغییر سرعت به وسیله دیمر در مقاومت الکتریکی می باشد.

این قطعه در حقیقت یک مقاومت متغیر می باشد که بسته به نیاز می توان آنرا تغییر داد.

هر چه مقاومت کاهش یابد ، ولتاژ خروجی به ولتاژ ورودی نزدیک تر شده و در نتیجه ولتاژ بیشتری به مصرف کننده می رسد و برعکس.

تصور کنید شما یک دریل در دست دارید که از قابلیت کنترل سرعت پشتیبانی نمی کند.

در چنین حالتی با فشار دادن دکمه دریل ، دریل با حداکثر سرعت ممکن روشن شده و می چرخد در صورتی که در اکثر اوقات شما نیاز به سرعت متغیر دارید.

 

دیمر سنگ فرز چیست ؟

 دیمر کلیدی است که در قسمت انتهایی سنگ فرز ها طراحی شده است. این کلید جهت تنظیم سرعت گردش صفحه برش در نظر گرفته شده است. با این کلید میتوانید سرعت دستگاه را تنظیم نمایید. معمولا سرعت گردش سنگ فرزها از ۰ تا ۱۱۰۰۰ دور در دقیقه می باشد. با تعبیه کلید دیمر تنظیم سرعت آنها از ۳۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ دور در دقیقه متغیر خواهد شد و به اصلاح به آنها مینی فرز دیمر دار گفته می شود

دریل دیمردار چیست ؟

دیمر برای کنترل سرعت ابزارآلاتی مانند دریل، پیچ گوشتی برقی  و … استفاده می‌شود. مکانیزم عملکرد کلید دیمر به این صورت است که هرچه دکمه را بیشتر فشار دهید سرعت افزایش یافته و بالعکس.

کنترل سرعت با دیمر دریل با استفاده از مقاومت الکتریکی انجام می‌شود؛ به این ترتیب که مقاومت الکتریکی متغیر عمل کرده و با کم شدن آن، سرعت به ولتاژی که از منبع تغذیه می‌گیرد نزدیک‌تر شده و در صورت افزایش مقاومت الکتریکی ولتاژ کم‌تر و در نتیجه سرعت کاهش می‌یابد.

کلید دیمر دار و کنترل سرعت گازی از انواع دیمر در ابزارآلات الکتریکی است که وظیفه کنترل سرعت را برعهده دارند.

 

منبع: https://rb.gy/gzavhr