انواع قیچی ورق بر دستی

انواع قیچی ورق بر دستی

انواع قیچی ورق بر دستی در این مقاله بررسی می شود. قیچی ورق بر ابزاری است برای بریدن ورق‌های فلزی و مواد دیگری مثل پلاستیک، لاستیک و مقوا. شبیه یک قیچی است فقط با این تفاوت که تیغه‌های قوی‌تری دارد و قوی‌ترین انواع آن ورق‌هایی با ضخامت تا ۱.۶ میلیمتر را می‌برد.

این قیچی دو نوع کلی دارد: یکی مدل حلب بر و دیگری مدل معروف به هواپیمایی یا ترکیبی

۱-قیچی حلب بر(دسته عینکی)

اگر بخواهیم قیچی حلب بر را با یک قیچی معمولی مقایسه کنیم باید بگوییم که به یک قیچی معمولی شباهت زیادی دارد، اما به نسبت، دسته‌های آن بلند‌تر و تیغه‌ها کوتاه‌ترند. معمولا دسته‌های عینکی دارند که محل قرار گرفتن دست در آن‌ها بزرگ است و چهار انگشت دست به طور کامل داخل آن جا میشود.

وسیله مناسبی برای برش‌های مستقیم و بدون خم و با طول بلند است، ولی برش‌های منحنی و خم را نمیتواند به خوبی انجام بدهد. قطر ورقه‌ای که یک قیچی میتواند برش بدهد معمولا نسبت مستقیمی با اندازه قیچی دارد و هرچه قیچی بزرگ‌تر باشد ورق‌های با ضخامت بالاتری را می‌تواند ببرد.

 

۲-ورق بر هواپیمایی

از آن جا که اولین بار برای بریدن صفحات آلومینیومی در صنایع هواپیمایی استفاده می‌شده، به این اسم معروف شده. این وسیله سبک‌تر است و به جای یک لولا که قیچی‌های معمولی دارند چهار لولا دارد که به کم شدن مقدار نیروی مورد نیاز در زمان انجام کار کمک می‌کند. دلیل استفاده از این وسیله توانایی آن در برش‌های زاویه دار و خم‌ها و منحنی‌هاست. ولی برای برش‌های طولانی مناسب نیست. در واقع میشود گفت از این وسیله در جاهایی که دقت و ظرافت برش مهم است، و بنا نیست سطح زیادی از ورق فلزی بریده بشود استفاده می‌کنند.

قیچی چپ بر قیچی مورد نظر، چپ بر است یعنی برای برش‌های روی ورق فلز، به صورت زاویه دار، که باید به سمت چپ حرکت کرد (خلاف جهت عقربه‌های ساعت) استفاده میشود. قیچی مستقیم برای حرکت مستقیم  کاربرد دارد و قیچی راست بر برای برش به سمت راست طراحی شده و راست بر نامیده می‌شود

۳-قیچی ورق بر سر خم

از قیچی ورق بر هواپیمایی مدل‌هایی هم ساخته شده که سری خم دارند که برای جاهایی که دسترسی وجود ندارد مخصوصا برای بریدن چیزی که بالای سر یا پایین قرار گرفته، و نمیتوان با قیچی به طور مستقیم آن را برش داد استفاده میشود. این نوع قیچی قدرت کمتری نسبت مدل‌های مستقیم دارد و برای ورق‌های نازک‌تر مناسب است.